Dyplom magisterski
Alternatywny album rodzinny – Papilarność – to nadanie postaci wizualnego medium rodzinnym fotografiom. Medium będącego formą zabawy i poszukiwań nowych wartości estetycznych dla tradycyjnego albumu rodzinnego. Konstrukcja i dekonstrukcja obrazu. Nadanie fotografiom nowej spontaniczności. Papilarność jest w rozumieniu albumu rodzinnego synonimem intymności, wspomnień, dokumentacją ciągłości genealogicznej, którą świadomie chcę zaburzyć. W rozumieniu artystycznym „album” będzie podróżą po rodzinnych portretach. Będzie ukazywał nie tylko członków rodziny, ale również najbliższych przyjaciół, którzy często zastępowali rodzinę. Pozorne „nic nie dzianie się”, chwilowość, przemijanie to utrwalone w kadrach momenty, które odcisnęły się na naszych biografiach.
promotor: dr Grzegorz Gajos
recenzent: dr Bartłomiej Trzos
Dyplom składa się z 5 obiektów – poduszek – na których materiale nadrukowane są grafiki cyfrowe, z 5 wydruków grafik cyfrowych na formacie 100x70cm oraz z materiału audio i wideo. Kompozycje grafik mają sugerować powtórne sportretowanie osoby w nowej estetyce. Do stworzenia grafik używałam materiałów fotograficznych, skanów, tekstur i śladów różnych narzędzi, które łączyłam w technice cyfrowej. Grafiki są utrzymane w monochromatycznej tonacji, która nie odbiera fotografiom ich zagadkowości, lecz ją podtrzymuje. Materiał audio przedstawia krótki wywiad z właścicielką albumu, z którego czerpałam źródła, z moją babcią, która w materiale wideo wchodzi w interakcję z obrazem nieprzetworzonym.
Dyplom licencjacki
Dyplom licencjacki – interaktywna książka kucharska powstała w ramach ukończenia studiów w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, kierunek: komunikacja wizualna.
Promotor: dr hab. Bartosz Posacki
Recenzent: dr Grzegorz Gajos
Książka została wykonana w programie Adobe Flash z użyciem języka programowania ActionScript 2.0. Wszystkie zdjęcia i przepisy są mojego autorstwa.
Posługiwanie się książką odbywa się dzięki płynnym animacjom. Niektóre fragmenty przepisów mają ukryte buttony, a po najechaniu na nie pojawiają się nowe elementy. W każdym momencie możemy powrócić do menu głównego, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. W książce znajdują się przepisy na śniadania, obiady i desery. Każda podstrona ma dodatkowe przyciski: podział na potrzebne artykuły, opis działania oraz porady. Elementem stałym, którego animacja jest zapętlona, jest tytuł książki – „Bułka z masłem”. Całość projektu jest udźwiękowiona.
Inspiracją do stworzenia interaktywnej książki było prowadzenie bloga kulinarnego, współtworzonego z dwiema koleżankami w okresie studiów licencjackich oraz praca teoretyczna pisana pod kierunkiem dra hab. Kazimierza S. Ożoga na temat ikonosfery blogów kulinarnych i ich fenomenu.
Dyplom licencjacki – interaktywna książka kucharska to projekt łączący w sobie minimalizm i delikatną estetykę. Zamknięty w dwóch przeważających kolorach bieli tła oraz bordo w typografii.